Paintball

Mis on paintball?

Paintball ingl. "paintball" - "värviv kuul") – on meeskonnamäng, kus mängijad, varustudes spetsiaalsete pneumaatiliste markeritega, püüavad täita teatud ülesandeid ja sealjuures lüüa mängust välja suurema arvu vastase mängijaid, tulistades värviga täidetud želatiinist kuulidega. Mängija on tabatud, kui värviplekk on mängija ükskõik millisel kehaosal või tema kantavatel seadmetel või varustustel ja ületab 5-rublase mündi suuruse. Paintballi kuul kujutab endast želatiinist kapslit, mis sisaldab spetsiaalset veeslahustuvat värvi. Takistuse vastu löögi korral kest laguneb ning tekib värviplekk. Värvi valmistatakse taimset päritolu komponentide alusel, on absoluutselt kahjutu ja kergesti veega maha pestav, ei jäta jälgi.
Mängitakse paintballi kas üksi või meeskonnaga (2 kuni 20 inimest) erinevate stsenaariumite põhjal erinevatel seadmetega varustatud mänguväljakutel või metsades ja teistel avatud väljakutel loomulike ja kunstlike varjualustega kohtunike juuresolekul. Mängu keskmine kestvus on 15-20 minutit. On olemas kaks paintballi eristavat liiki – meelelahutuslik ja sportlik paintball.

Paintballi tüübid:

Meelelahutus ja puhkus

Sportlik paintball

Taktikaline paintball

Suur stsenaariumiga mäng

Meelelahutus ja puhkus:

Sellisena sai paintball maailmas laiema arengu. Igal puhkepäeval võtavad sajad tuhanded inimesed kätte markerid, panevad pähe kaitsemaskid ja laustavad peaaegu tõelist jahti oma tuttavate ja võõraste, kolleegide ja konkurentide, naiste või meeste jne peale. Mängud toimuvad metsades, varemetes ja tehastes, igas liigestunud kohas. Selleks eesmärgiks võib soetada oma seadmed või võtta need rendile. Paintballi klubid tegelevad mängude korraldamisega väljakutel ja suletud ruumides ja rendivad paintballi seadmete ja varustuse täiskomplekte.

Sportlik paintball:

Paintball – ekstreemspordiala, kus mängivate meeskondade eesmärgiks on mänguväljakul asuva lipu hõivamine ja selle toomine teise, varem kindlaksmääratud kohta samal väljakul. Sportliku paintballi unikaalsus seisneb selles, et selle ülesande täitmise ajal võib mängust kõrvaldada vastaseid, mille jaoks on marker – värviga täidetud želatiinist kapsleid tulistav pneumaatiline seade. Mängija, kelle kehal, riietel, varustusel või kaasaskantaval esemel on värviplekk ettenähtud suurem, loetakse tabatuks ning ta on kohustatud väljakult lahkuma. See tähendab, et peamise ülesande täitmiseks (lipu hõivamine ja heiskamine) on vaja vastase vastupanu maha suruda, tabades võimalikult suure arvu mängijaid. Praktiliselt kõik mängud kaasaaegses sportlikus paintballis seisnevad kiires tulevahetuses, mille käigus hävitab üks meeskond täielikult vastaste meeskonna, peale mida saab lipu. Mõnikord lahendatakse mängu peaülesanne manöövriga, kuid kaasaaegsete, kiire laskmistempoga markerite kasutamisel on see harv erand, mis kinnitab reeglit – algul tabada vastased. Sportlikus paintballis läbivad nad väljaku, mis on kaetud värviliste täispuhutavate varjenditega, meeskondadel on keelatud kasutada vormina metsas mängude ajal kasutatava kamuflaaži. Tulemusena toimub väljakutel värvikirev vaatemäng – värvilised kuulid lendavad ja lõhkevad, mängijad jooksevad eredas vormis ja peidavad end värviliste varjendite taga.

Taktikaline paintball:

Üks paintballi liike. Taktikalise paintballi mäng toimub kindlaksmääratud stsenaariumi järgi. See võib olla ajaliselt väga kestev mäng, kuni kaheksa ja üle tunnini, millele on oma süžeeliin. Taktikalist paintballi mängitakse suhteliselt suurtel territooriumitel, kuni mitu hektarit. Selleks võivad olla mahajäetud ehitised või metsatukad, maa-alused labürindid. Mängus on kaasatud suur arv mängijaid (suurtes mängudes osaleb kuni 900 inimest ja enam), kes on jaotatud armeedeks. Hierarhia on neil sama nagu ka päris armees – kindralid, polkovnikud, ohvitserid ja reamehed. Ka rõivastus on peaaegu päris.

Suur stsenaariumiga mäng:

Kõige lõbusam üritus paintballis, kui samaaegselt sõdivad mitusada mängijat suures ruumis mitme tunni vältel, mõnikord ka kuni kaks päeva. Erinevalt tavalistest mängudest, on suurte stsenaariumitega mängude eesmärgiks mitte kõikide vastaste hävitamine, vaid varem kokkulepitud ülesannete, „missioonide“ täitmine – näiteks „pantvangide vabastamine“, „Naftahoidla hõivamine“ jms. Tabamuse saanud mängijad - suure stsenaariumiga mängu osalejad – naasevad mängu peale 10-20 minutit viibimist spetsiaalsel alal. Paintballi ülejäänud liikidest iseloomulikuks eripäraks on erineva mängutehnika kasutamine: tangid, kahurid, granaadiheitjad, liikursuurtükid.